Szp lmokat!
/Alvszavarok/
Az alvs mindennapi letnk fontos tevkenysge, mely biztostja, hogy szervezetnk regenerldni tudjon, s a megfelel pihens utn kpes legyen mind szellemi, mind fizikai munka vgzsre. Egszsgnk megrzse vgett is szksges a megfelel idtartam s kellen pihentet alvs. Mg az egszsges alvsi szoksok is sok mindentl fggenek, rendkvl egyniek. Befolysolja ket az letkor, a munka, munkahely, egyni szoksok stb. Ami viszont fontos s mindenki szmra egysges: hogy az alvs folyamata a szervezetet regenerlni tudja.
1. Szlssges alvsignyek
Az alvsigny nagyon klnbz, egszsges egynekben lehet nagyon rvid, pldul 4 rnl kevesebb, de tarthat 9 rn keresztl, st esetenknt 24 rig is. Fontos kiemelni, hogy egszsges szemlyekrl van sz, akik szmra ez a szlssges alvsigny elegend (illetve szksges) az emltett funkcik elltshoz. De azt is tudni kell, hogy tlzottan klnleges ignyek htterben betegsgek is llhatnak.
2. Baglyok s rigk
Az egszsgesen alvk lehetnek, n. "jszakai baglyok": akik inkbb ksbb fekszenek, de jjel tudnak aktvan dolgozni, illetve tanulni, viszont ksn kelnek; s lehetnek korn reggel kelk ("rig tpusak"), akik reggel a legaktvabbak tevkenysgkben, azonban korn fekszenek le. Alvsignyk persze mg e csoportokon bell is eltrhet.
3. Az alvs ciklusai
Fontos a nappali, jszakai, illetve vltott mszakban dolgozk alvsciklusnak rendezettsge, mert a ciklus megfordulsa vagy sszevisszasga bizonyos esetekben alvszavarokhoz vezethet.
Az alvsnak kt tpust klnbztetjk meg.
1. NREM-fzis: az n. lass szemmozgsok fzisa; az izomtnus, a szvfrekvencia, a lgzsszm, a vrnyoms alacsonyabb, mint normlisan. Ez az alvstpus az alvsid kb. 70-80%-t teszi ki.
2. REM-fzis: a nyugodt alvs idszaka vagy lomfzis; a lgzs frekvencija s mlysge n, az izomtnus cskken. Normlis alvs alatt 5-6-szor kveti egymst a REM s NREM fzis.
Sokfle tnyez miatt alakulhatnak ki alvszavarok.
1. Inszomnia
Ilyenkor a beteg f panasza, hogy nehezen alszik el, vagy jszaka tbbszr felriad, illetve reggel tl korn bred. Ha tmeneti a panasz, akkor nincs nagy jelentsge.
Leggyakoribb okai: a stressz, a koffein hasznlata, nappali alvs vagy korai lefekvs.
Egyb okai: a depresszihoz gyakran trsul szakaszos alvs vagy az alvs teljes idejnek rvidlse. Mnis llapotban az lmatlansg a f panasz.
Az alkoholabzus egyarnt lehet az alvszavar oka s kvetkezmnye. Sokan hasznljk az alkoholt az elalvs elsegtsre, nem tudvn, hogy az megzavarja a normlis alvsciklust: gyakran elfordulnak sznes lmok, tbbszri felbreds.
Az ers dohnyzs szintn nehezti az elalvst, a kv s ms stimulnsok cskkentik az alvs teljes tartamt, nvelik az elalvs idejt.
A tarts alvszavar gyakran kapcsoldik klnbz testi betegsgekhez, pldul fjdalomhoz, lgzszervi bntalmakhoz, veseelgtelensghez stb.
2. Kros aluszkonysg
Sokkal specilisabbak s slyosabbak a kros aluszkonysg megjelensi formi: ilyen pldul az alvsi apnoe (amikor is az jszaka folyamn tmeneti lgzslells kvetkezik be), vagy pldul az n. narkolepszia: hirtelen kialakul, rvid (kb. 15 perces) alvsroham, mely brmilyen tevkenysg kzben jelentkezhet, az izomtnus hirtelen elvesztsvel jrhat. Ezek az ideg-elmegygyszat nagyon specifikus formi, emiatt egyb rszleteit nem is emltennk.
Milyen tancsokat adhatunk? |
Elszr is alapvet jelentsg a rendszeres letforma kialaktsa. Termszetesen legyen egynre szabott, melyet mindenkppen befolysol a beteg kora, munkja, szoksai, alvsignye. Szerepeljen benne aktv mozgs is! A lefekvs krlmnyei legyenek nyugodtak, a szoba hmrsklete 16-20 C kz essen, s ha md van r, legyen rendszeres a lefekvsi id. Tartzkodjunk a tlzott kvzstl, a dohnyzstl, a ks esti tkezstl, az esti alkoholfogyasztstl.
Nappal lehetleg ne aludjunk! Tlfesztett nap utn, lefekvs eltt szksg lehet nmi relaxcira, meleg frdre, esetleg meleg tej kortyolgatsra, szrakoztat knyv olvassra, gygytekra. Fontos a j s knyelmes gy (st egy j hltrs is, m ez utbbi mr nehezebb problma!). Ugyanilyen fontos gyermeknk esti (vagy nappali) lefekvsi szoksnak kialaktsa: teremtsk meg a megfelel ritulkat, a nyugodt lgkrt, s kerljk a tvnzst, inkbb beszlgessnk, olvassunk mesket.
Lehetleg mellzzk a gygyszerek segtsgt!
Amennyiben persze a fent vzolt lehetsgek s egyni tletek kimerltek, s alvszavarunk problmkat okoz, keressk az okokat s forduljunk szakemberhez (akr hzi orvoshoz, akr pszicholgushoz). |