Az lmok nlklzhetetlenek lelki-szellemi, testi egszsgnkhz. Minden ember tli, ha gyakran nem is emlkszik rjuk. Nem rt, ha tudjuk, hogyan hasznostsuk a lelknk mlyrl vettett vltozatos „mozieladst”.
Az lmoknak s jelentsknek emberemlkezet ta fontos szerepet tulajdontunk. Mr az testamentumi prftk is felhasznltk jslsaikban. Platn, Shakespeare, Goethe s Napleon bizonyos lmaiknak egyenesen profetikus jelentst tulajdontottak. Sigmund Freud a mlt szzad elejn felfedezte az lomszimbolika llektani jelentsgt. Az agykutatk mintegy tven ve ksrleteznek alvslaboratriumokban: azt vizsgljk, hogy a test mely funkciira vannak hatssal az lmok, s fordtva. Az lomkutats ugyan mg gyerekcipben jr, de a tudsok egyvalamiben egyetrtenek: az lmokra szksgnk van ahhoz, hogy lelkileg egszsgesek maradjunk. Vajon mi lakozik a llek zenetei mgtt? s hogyan keletkeznek az lmok?
Alvs nlkl nincs let
Az alvs hrmas szerepe:
– nyugalmi funkci: a pihens az elhasznlt erket jratermeli;
– az agy aktivizlsa: minden kilencvenedik percben a felletes alvs fzisba kerlnk, amikor az agy teljes zemben dolgozik anlkl, hogy ekzben a klvilg ingereire reaglnia kellene (az agy ramkreinek „edzse” a mkdkszsg egyik zloga);
– az informcik feldolgozsa: mialatt lmodunk, agyunk szortrozza az informcikat, amiket napkzben felhalmozott, elklnti a lnyegest a lnyegtelentl.
A huszadik szzad tvenes veiben regisztrltk a tudsok elszr az alv ember agyhullmait. Ekkor llaptottk meg, hogy alvsunk ngy fzisra tagoldik. Ezek: tmenet az brenltbl az alvsba, a felletes alvs, a mlyalvs s az „lomalvs” (amit REM-nek is hvnak, angol elnevezsnek rvidtse alapjn). Ezek a fzisok kilencvenpercenknt, krlbell tszr ismtldnek egy jjel, s hrom–hsz percig tartanak.
Mirt vannak erotikus lmaink?
Az lomkutats szmra klnsen a REM-szakasz rdekes. Ebben a peridusban a szemgoly nagyon gyorsan mozog ide-oda, mikzben a test tbbi rsze teljes nyugalmi llapotban van. Amikor az alvslaboratriumban a ksrleti alanyokat e szakaszban vagy rviddel ezutn felbresztettk, pontosan el tudtk meslni, mirl lmodtak. Mlyalvsban minimumra cskken az anyagcsere-aktivits, a szervezet takarklngon mkdik. Ezzel szemben a REM-szakaszban jelents mrtkben megemelkedik az agy energiafelhasznlsa. A szv, az egsz keringsi rendszer s a td teljes zemben dolgozik, hogy az agyat annyi oxignnel s vrcukorral lssa el, amennyire csak szksge van. Mivel mindekzben a nemi hormonok termeldse is nvekszik – a nemi szervek szexulis izgalom nyomait mutatjk –, az lmok gyakran erotikus tartalmak. lmodni teht meglehetsen megerltet: tbbek kztt ezrt rezzk magunkat olykor flttbb gyengnek, ha tl sokat aludtunk.
Ha nem lmodunk, megbetegsznk
Egyet biztosan tudnak a kutatk: a REM-alvs ltfontossg. Amikor a ksrleti szemlyeket tbb napon t akadlyoztk abban, hogy vgiglmodjk lmaikat, vagyis rgtn a REM-szakasz kezdetn felbresztettk ket, idegessggel, depresszival, ingerltsggel reagltak, st nmelyeknl mg testi panaszok is jelentkeztek.
Aki nem lmodik, elbb-utbb beteg lesz. Hogy ez pontosan mitl fgg, mg nem dertettk ki a kutatsok. Annyit azonban megllaptottak: jszakai lmainkra nagy szksgnk van. Ekkor oldjuk fel lelki feszltsgeinket s prblunk megbirkzni feldolgozatlan benyomsainkkal. Az lomkutatk rjttek, hogy az alvs sorn rendszerezett s sokrt informcifeldolgozs megy vgbe. Nem minden REM-fzis egyforma az j folyamn. Az jszaka els felnek lmai inkbb a valsghoz kapcsoldnak, s tartalmukban tbbnyire az elz nap esemnyeit idzik fel. Az jszaka msodik felben ltott lmok szokatlanabbak, irrelisak, kevsb ktdnek a napi lmnyekhez. Egy-egy hajnali lom lehet akr bizarr s logiktlan is. Mgis ezek az lmok azok, amikre msnap leginkbb emlksznk. Ezrt tnnek lmaink gyakran lehetetlennek s megmagyarzhatatlannak. Amilyen klnsnek hatnak nmely lmaink, olyan fontos zeneteket hoznak tudatalattinkbl elfojtott rzseinkrl, gondolatainkrl s emlkkpeinkrl.
Az nismeret kulcsa
Az lmoknak sajtos jelkprendszerk van. vezredek ta prbljk ezeket a kpeket rtelmezni s ltaluk utalsokat tallni lelki letnkre. Freud volt az els, aki az lomszimbolika jelentseit s magyarzatait a tudomnyos llektan – klnskpp a pszichoanalzis – szmra hasznostotta. Felismerte, hogy ezek a szimblumok a tudatalattibl jv jelek, amelyekben sok csaldst, negatv rzst s rossz tapasztalatot rejtnk el. Az lomvilgban aztn lczott formban jra felsznre trnek. Bizonyos terpis eljrsok elmlylten foglalkoznak a pciensek lmainak tartalmval, hogy felfedjk s megoldjk a konfliktusokat. De nem csak negatv lettapasztalatainkat s rzseinket ljk meg lmainkban. Vgyaink, remnyeink, tehetsgnk is kifejezsre juthat bennk. Az lmok segthetnek letnk tervezsben. Ha ugyanis jobban ismerjk magunkat, letnket is sikeresebben tudjuk alaktani. Bizonytott tny: aki komolyan foglalkozik lmai tartalmval, tbbet megtudhat nmagrl.
Egy kis lomfejts
A minduntalan ismtld lmok flttbb idegestek tudnak lenni. Ha megismerjk jelentsket, vltoztathatunk azon az lethelyzeten, amely visszatr lmainkat okozza, s akkor a kellemetlen lmok is eltnnek.
· Tmads, roham: a sajt llek egymssal szembenll tendenciit tkrzi vissza, s taln rdemes lenne utnagondolni, mit kellene tennie, hogy az nben rejl agresszivits ne rtson senkinek.
· Zuhans: utals arra, hogy gyakran hagyja magt sodrdni az rral, s sokszor elbizonytalanodik.
· Meztelensg: ez azt jelenti, hogy olyannak mutatja magt, amilyen valjban, nem szokott alakoskodni, szinte s nyltszv.
· Utazs: a tudat vltozst jelkpezi. Ha az utazs megerltet, az talakuls vgeredmnye tbbnyire pozitv.
· Rajtats: felgylemlett szexulis energira vagy httrbe szortott tulajdonsgokra utalhat.
· ldzs: majdnem mindig a szemlyisg el nem fogadott rsznek szimbluma, amit ismernnk kellene, de inkbb elrejtjk.